Ambasadorja Bukurije Gjonbalaj interviste ne Pavijonin e Corriere della Sera

Disa pjese nga intervista: Të bësh punën e Ambasadorit? Burrë ose grua nuk ndryshon asgjë Është si të zgjidhësh një fjalëkryq "Kosova, vendi që nuk ekziston"? është titulli i takimit të mbajtur në Casa Corriere me Bukurije Gjonbalaj, Ambasadoren e Republikës së Kosovës në Itali.

më shumë

Ambasada e Kosoves ne Itali dhuron dorëshkrimin origjinal te priftit arbreshe Papas Nicolò Figlia ‘Kodiku i Kieutit’ Bibliotekës Apostolike të Vatikanit

'Kodiku i Kieutit '(Codice Chieutino) me titullin 'I Cristeri Arbëresh' (I Krishteri Abëresh) kopja e dorëshkrimit të njohur të shek. XVIII shkruar nga prifti arbëresh i Mezzojuso-s së Sicilisë Papas Nicolò Figlia, iu dhurua Bibliotekës Apostolike te cilin e pranoi Imzot Cesare Pasini-t nga Minister Keshilltar i Ambasades se Kosoves ne Itali z. Bejtullah Bestani.më shumë

Dy studente diplomojne me bursen Bukurije Gjonbalaj Fellowship ne Mardhenie Nderkombetare dhe Diplomaci ne Institutin Universitare Geneva School of Diplomacy and International Relations ne Gjeneve te Zvicrres

Ambasadorja e Kosoves ne Itali Bukurije Gjonbalaj mori pjese ne ceremonine e diplomimit te studenteve ne University Institute Geneva School of Diplomacy and International Relation ne Gjeneve te Zvicrres, Universitet ky ku Ambasadorja Gjonbalaj ka magjistruar dhe ka ligjeruar si dhe tri vjet me pare eshte themeluar bursa me emer te saj ne perkrahje te studenteve nga rajoni i Ballkanit.më shumë

Ambasadorja Gjonbalaj ftohet nga Parlamenti Italian dhe Shoqata Bosna ne Zemer ne Komemoracion per Gjenocidin e Srebernices

E ftuar nga Kryeparlamentarja e Dhomes se Deputeteve te Italise znj. Laura Boldrini dhe Shoqates "Bosna ne Zemer" ne sallen e Parlamentit te Italise "Alldo Moro" Ambasadorja Gjonbalaj merr pjese ne komemtacionin e 20 vjetorit te Gjenocidit te Srebernices.më shumë

Zëvendëskryeministri Thaçi kërkon thellimin e bashkëpunimit me Italinë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar sot me ministrin e Jashtëm dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Paulo Gentiloni, gjatë vizitës zyrtare në Romë.më shumë

Bukurije Gjonbalaj

Ambasadore e Republikës së Kosovës në Romë

Ambasada e Republikës së Kosovës në Romë

Zyra diplomatike: Via Tolmino, 12, 00198 Romë, Itali
Tel: + 39 0685356571
Fax: + 39 068552212
E-mail: [email protected]


Misioni Konsullor i Republikës së Kosovës në Romë

Zyra konsullore: Via Tolmino, 12, 00198 Romë, Itali
Tel: + 39 0685356571
Fax: + 39 068552212
[email protected]

Pagesat për shërbimet konsullore në ROME bëhen në këtë llogari bankare: IT59D0306905020100000008896
 

Misioni Konsullor i Republikës së Kosovës në Milano

z. Lavdim Morina, Konsull

Via G. B. Pirelli, 30 20124 Milano 
Tel. 02 6704804 - 02 66718644
Fax. 02 67075073
[email protected]


Pagesat për shërbimet konsullore në MILANO bëhen në këtë llogari bankare:  IT82C0306909548100000008602

Numri emergjent:  +39 392 376 8140

Orari i punës me palë në Zyrën Konsullore në Romë dhe në Milano është:

TË MARTËN, TË MËRKURËN dhe TË ENJTEN, prej orës 09.30 deri në ora 12.30.

Përgjigja në telefonata në Zyrat Konsullore është: ÇDO DITË, prej orës 14.00 deri në orën 16.00.