Ambasadori Xhakaliu takoj ambasadorin e Togos, Kwami Christophe Dikenou

Berlin, 19 gusht 2014 - Ambasadori i Kosovës në Berlin, Skender Xhakaliu ka takuar ambasadorin e Togos në Berlin, Kwami Christophe Dikenou me të cilin bisedoj për koordinimin e bashkëpunimit në mes dy ambasadave.

më shumë

Konsulli Zemaj u takua me kampionin e botës Shkodran Mustafi

Hessen, 17 korrik 2014 - Ngjarja më e rëndësishme sportive e vitit 2014, jo vetëm në Gjermani, por edhe në gjithë botën, mbetet Kampionati Botëror i Futbollit, Brazili 2014. Për dallim nga shtetet e tjera pjesëmarrëse, fitorja meritore e ekipit kombëtar gjerman vazhdon të jetë aktuale jo vetëm në rrafshin sportiv, por edhe atë politik dhe shoqëror. Pjesëtarët e ekipit fitues të Gjermanisë, pas kthimit nga Brazili janë pritur si heronj të vërtetë në kryeqytetin gjerman në Berlin dhe kjo po vazhdon edhe në pjesë tjera të vendit. Në ketë kontekst, edhe autoritetet më të larta shtetërore të Landit të Hessenit me datë 16.07.2014, kanë organizuar një pritje madhështore për të festuar fitoren e merituar të kombëtares së tyre.më shumë

Përfundoi turniri tradicional i Kupës së Futbollit Kosovar në Gjermani

Frankfurt, 1 korrik 2014 - Nën organizimin e Federatës së Futbollit Shqiptar në Gjermani dhe me mbështetje edhe të Ministrisë së Diasporës dhe të Konsullatës së Republikës në Frankfurt, në fundjavën që shkoi, përfundoi me sukses turniri tradicional për \"Kupën e Republikës së Kosovës për Gjermani për vitin 2014\". më shumë

Ambasadori Xhakaliu në edicionin e 59-të, në Europa-Salon

Berlin, 18 qershor 2014 – Ambasadori i Republikës së Kosovës në Berlin, Skender Xhakaliu me ftesë të Volker Liepelt, kryetari i shoqatës Freundeskreis Europa Berlin, ka marrë pjesë në edicionin e 59-të, në Europa-Salon ku temë diskutimi ishte “Perspektiva e Evropës”.më shumë

Shtegtarët e Lirë vizituan Konsullatën Kosovës në Shtutgart

Shtutgart, 25 qershor 2014 – Grupi Shtegtarët e Lirë në përbërje, nga Nazim Ajdini, Jahi Mustafa, Xhevdet Shabani dhe Liridon Basha të cilët afro dy muaj më parë kanë marrë rrugëtimin e tyre nga Gjilani për në Bruksel mbrëmë arritën në Shtutgart të cilët vizituan Konsullatën e Republikës se Kosovës.më shumë

Konsulli Zemaj takon stafin komandues të forcave gjermane që hynë në Kosovë në vitin 1999

Frankfurt, 13 qershor - Me rastin e ditës së 15 vjetorit të çlirimit dhetë hyrjes në Kosovë të forcave të NATO-së Konsulli i Republikës së Kosovës në Frankfurt, Astrit Zemaj është pritur në një takim të veçantë në qytetin e Koblenz-it nga ana e strukturave komanduesetë Kontigjentit të Parë të Forcave Gjermane të Bundeswehr-it*(Führung des 1. EinsKtgtBunderwehr/KFOR), të cilët hynë në Kosovë në kuadër të KFOR-it në vitin 1999.më shumë

Skender Xhakaliu

Ambasador i Republikës së Kosovës në BerlinAmbasada e Republikës së Kosovës në Berlin


Adresa
Wallstraße 65 10179, Berlin

Tel.:  +49 (0)30 240 47 69-0


embassy.germany@rks-gov.net

Misioni Konsullor i Republikës së Kosovës në Berlin

znj. Dhurata Selimi, Konsull


Wall str. 65 D-10179 Berlin/GER
+49 30 240 47 69 11
+49 30 240 47 69 19

consulate.Berlin@rks-gov.net

Numri emergjent:
+49 179 36 70 536


Misioni Konsullor i Republikës së Kosovës në Frankfurt am Main

z. Astrit Zemaj,  Konsull

Rudolfstraße 13/17, 60327 Frankfurt am Main/GER
+49 (0) 6927133920
+49 (0) 69271339229

consulate.frankfurt@rks-gov.net

Numri emergjent:
+49 176 681 497 36

Misioni Konsullor i Republikës së Kosovës në Shtutgart

z. Faket Kajtazi, Konsull

Johannes str. 47B/70 176 Stuttgart/GER
+49 711 627 677 0
+49 711 627 677 29

consulate.stuttgart@rks-gov.net

Numri emergjent:
+49 1712 818 899/152 2725 9483